Türkiye'de her 5 kişiden 1'i yoksul

Korkusuz,  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Gaziantep'te Belediye Başkanlarıyla Çalıştayı'nda ülke gündemini yorumladı. AKP iktidarına sert çıkan Öztrak, ''AKP iktidarına sert çıkan Öztrak, ''Artık ülkede her 5 kişiden 1'i yoksul. Salgının yıkıcı etkileri bu rakama yansımamış durumda'' dedi. Öztrak, ''Nüfusun %37'si yani 30 milyon 538 bin yurttaşımız sofrasına iki günde bir içinde et, tavuk olan bir kap yemek koyamıyor. Milletimiz bunların notunu veriyor. 'Vakit tamam, sandıktan kaçma, yakamızdan düş Erdoğan' diyor'' diye konuştu. Türkiye'de her 5 kişiden 1'i yoksul.

Turizme aşı dopingi

Akşam, Almanya 25 Haziran'dan itibaren 2 doz aşısını yaptıranların hiçbir kısıtlamaya gerek kalmadan ülkeye girişine izin vereceğini duyurdu. Fransa da önceki gün Türkiye'yi karantina gerektiren kırmızı listeden çıkarmıştı. Rus heyetin ülkemizdeki temasları sonrası ise Moskova Türkiye'ye uçuşları 22 Haziran'da tekrar başlatma kararı aldı. Ukrayna'nın ardından Rus, Alman ve Fransız turistler sektöre doping etkisi yapacak.

5 Yıldızlı halk plajı yaygınlaşıyor

Analiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizmin yoğun yapıldığı yerlerde nitelikli ver verimli halk plajlarının oluşturulması için başlatılan proje kapsamında Antalya, Muğla ve İzmir'de Bakanlıkça hayata geçirilen halk plajlarına vatandaşlar kadar turistler de ilgi gösteriyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, ''Vatandaşımıza 5 yıldız ayarında plaj hizmeti sunuyoruz. Bu tesislerin sayısını artıracağız'' dedi.

Akdeniz'in ısınmaya karşı direnci artırılmalı

Anayurt, Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın hazırladığı rapora göre iklim değişikliği nedeniyle Akdeniz dünyadaki en hızlı ısınan deniz haline geldi. Artan sıcaklıklar nedeniyle ekosistem baştan aşağı değişirken bölge halkının geçim kaynakları da azalmaya başladı. WWF, Akdeniz'e girdiğini, denizanası sayısındaki artışı, gorgonların yüzde 30'unun yok olduğunu, pinna nobilis türü midye popülasyonlarının yüzde 80 ila yüzde 100'ünün yok olduğunu tespit etti. Eğer acilen Akdeniz'i korumak için önlem alınmazsa bu durum balıkçılık ve turizm sektörleri ile deniz ürünleri alanındaki tüketim alışkanlıkları değiştiren sonuçlara neden olacak. Türkiye'de her 5 kişiden 1'i yoksul.

Atlantik rüzgarları TL'yi hasta edebilir

Aydınlık, Piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın açıklamalarının etkisi sürerken uzmanlar, ABD'de reel faizler arttığında dolara talebin de artacağını ifade ediyor. Dünyada sıkılaştırma eğilimi yayılırsa likidite bolluğu azalacağı için Türkiye'de finansman maliyetleri yükselecek.

18 Milyon dijital karne

Cumhuriyet, Milli Eğitim Bakanlığı'nca, okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin dijital karneleri e-Okul'dan erişime açıldı. Salgın nedeniyle genellikle uzaktan yapılan eğitim 2 Temmuz'da sonra erecek. Van Çaldıran'da çocuklar, okulun son gününde öğretmenlerinin imece usulüyle kurduğu ''Survivor'' parkurunda yarışarak mezuniyetlerini kutladı.

Seçim barajı düşüyor

Diriliş Postası, AK Parti ve MHP'nin üzerinde çalıştığı seçim teklifi yasasına göre 1983'ten bu yana devam eden yüzde 10'luk seçim barajı yüzde 7'ye düşürülecek. İttifaklarda barajın yine yüzde 10 olarak uygulanmasından vazgeçildi. Yüzde 7'lik seçim barajı ittifaklarda da geçerli olacak. Seçim barajının düşürülmesiyle birlikte barajı geçmesi için diğer partilere yönlendirilen emanet oylar asıl partilerine dönecek.