Sanığa 16 yıl ceza tutuklama yok

Evrensel, Berkin Elvan'ın polis tarafından öldürülmesine ilişkin davada sanık polise 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi, ancak sanık tutuklanmadı. Avukatlar 'bilinçli taksir' yerine 'olası kast'tan ceza verilmesinin olumlu olduğunu söyledi. Baba Sami Elvan, polislerin eli silaha giderken iki kez düşüneceğini; Anne Gülsüm Elvan, emri verenlerin ve siyasi sorumluların yargılanması için mücadele edeceğini söyledi. Sanığa 16 yıl ceza tutuklama yok.

Bir kez olsun rantı değil halkı düşünün

Birgün, İstanbul Güngören'e bağlı Tozkoparan ve Küba mahallelerinde yurttaşlar, kentsel dönüşümü protesto etti. AKP'li Güngören Belediyesi önünde bir araya gelen çok sayıda mahalleli, evlerini boşaltmaları için elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinin iptal edilmesine tepki gösterdi. Mahalleli adına konuşan Çavuş, rantsal dönüşüm değil, yerinde dönüşüm istediklerini söyledi.

Klik'te kimler var

Karar, Türkiye 7 haftadır birbirinden vahim iddiaları konuşuyor. Ancak soru işaretlerine rağmen ne doyurucu bir açıklama geldi ne de yargı adım attı. ''10 bin dolar alan siyasetçi' suskunluğu sürerken firari işadamı Sezgin Baran Korkmaz'a 10 milyon euro' teklifi çürüme silsilesine yeni boyut kattı. Vahim sürecin yansıması gazetecilerin işlerini kaybetmesi oldu. Ancak 'Ankara'daki lobi iddiası kirli ağın çok ayaklı olduğunun sinyallerini verdi.

Yerli ekecek yabancı biçecek

Milli, TMO, yerli çiftçiye vermediği fiyattan yurt dışından arpa ve buğday ithal edecek, yerli çiftçinin ürününün fiyatını düşürmek için de ithal ettiği bu arpa ve buğdayı zararına iç piyasaya satacak. Açıkladığı 1.750 TL'den çiftçiden arpa alamayan TMO, yurt dışından şu anda 270-280 dolar seviyesinde olan arpayı Türkiye'ye liman maliyeti 2.500 TL'den ithal edecek. 2.500 TL'ye ithal edilecek arpa da hasat döneminde biraz olsun para kazanmaya başlayan yerli çiftçinin arpa fiyatlarını düşürmek için 1.950 TL'den satılacak. Sanığa 16 yıl ceza tutuklama yok.

İkinci Pekcan olayı

Sözcü, CHP'li Murat Emir'in iddiasına göre, Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın'ın eşi Sibel Aydın'a ait şirket, Sağlık Bakanlığı'ndan 20 ihale aldı. Bakan yardımcısının ailesine ait Bilfest Yazılım firması, son olarak 23 Aralık 2020 tarihinde, 1 milyon 174 bin lira bedelli ihaleye imza attı.

Suç oluşmadı kararı

Şok, Trabzon'un Sürmene ilçesinde, ilknur Malkoç, hissesi olduğu akaryakıt istasyonunda ortağı tarafından dolandırıldığını iddia edip suç duyurusunda bulundu. Savcılık, takipsizlik kararı verdi. Kamu adına kovuşturma kapılmasına yer olmadığına dair kararda, 'dolandırıcılık' suçunun oluşmadığı ve birbirlerini suçlayan taraflar arasındaki iddiaların 'hukuki ihtilaf' olarak değerlendirilebileceğine yer verildi.

Kanlı bir prova

Türkgün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Toplumsal huzur ve iç barış ortamımızı sabote etmek isteyen karanlık emeller bu defa İzmir'de sahneye çıkmıştır. Türkiye'nin karışmasını; etnik ideolojik ve siyasi fay hatlarının kırılarak fitne depremlerinin oluşmasını hedefleyen iç ve dış provokasyonlar devreye alınmıştır. Suçluların menfur eliyle, sokakların melun izbeliğinde hıyanet ve husumet arayışına çıkan mihraklar İzmir'de ateşle il binasına yapılan saldırı kanlı bir prova, toplumun sinir uçlarını test eden kalleş bir tertiptir'' dedi.